Föreningen Aktiv Ungdom Malmö
En kul fritid till alla!

Kurs schema för hösten 2020.

Här hittar du vårt kurs-schema med all vår verksamhet inom konstskola, teater, musikalskola och dansskola för hösten 2020.
Klicka på kurs-rubriken för att komma till mer information och kursanmälan till respektive kurs. 

Har ni frågor hör gärna av er mail, info@aktivungdommalmo.se eller tel. 0763-220666 (just nu har vi sommarstängt till den 27/7)

Vill du komma till respektive verksamhet hittar du lista (och snart anmälan) på våra olika verksamheter hittar du här,     
 DANS,    TEATER/MUSIKAL,     KONSTSKOLA  eller på länk ovan.

Höst 2020

MÅNDAG

TISDAG

TISDAG

TISDAG

TISDAG

TISDAG


Ungdomens hus N. Skolgatan 10 B, sal Tea/Barbro

Kirsebergs Kulturhus, Dalhemsgatan,     Ringstasalen

Glasbruks hallen
i Limhamn Sjöstad

Aktiv Ungdom 
Ateljé, Torpgatan 21   

Dammfri Danssal
Ribevägen 15/17

Kirsebergs kulturhus, 
Dalhemsgatan, 
 
Hobbyrummet

KURSSTART

2020-09-07

2020-09-08

2020-09-01

2020-09-01

2020-09-08

2020-09-15

17:00

Teaterskola 9-15 år
(Kurs nr 1021), KL. 
17.00-18.20  

Barndans/HipHop Mini 5-7 år
(kurs nr 1031)

Dance  Kids 6-8 år
(kurs nr 1042)

Lilla Konstskolan
   fr. 7 år
(kurs nr 1004 )

HipHop   Kids 6-8 år
(kurs nr 1046)

Lilla konstskolan 7-10 år 
(kurs nr 1014)

18:00


Hiphop  Kids 7-9 år
(kurs nr 1045)

Dance Fusion  
fr.8-10 år 
(kurs nr 1054)

Konst- & Målarskola fr. 10 år, kl. 18-19.30  
(kurs nr 1008)

Streetdance  8-11 år
(kurs nr 1056)

Teckningskola
fr. 10 år, 

kl. 18.00-19.20
(kurs nr 1034)

19:00

Musikalskola
fr.12-18 år

(Kurs nr 1027)
kl. 18.30-19.50

Dance Mix - Show & Street fr. 9-15 år
(kurs nr 1051)

Dance Fusion
fr.10 år
 & upp

(kurs nr 1065)


Streetdance fr. 12 år & upp
(kurs nr 1063)


20:00









ONSDAG

ONSDAG

ONSDAG

TORSDAG

TORSDAG

TORSDAG

TORSDAG

TORSDAG

TORSDAG


Aktiv Ungdom 
Ateljé, Torpgatan 21

Kirsebergs Kulturhus, Dalhemsgatan, 

Ungdomens hus, Torpgatan 21

Ungdomens hus N. Skolgatan 10 B, 

Dammfri Danssal
Ribevägen 15/17
)

Kirsebergs Kulturhus, Kronetorpsg. 1

Aktiv Ungdom 
Ateljé, Torpgatan 21  

Glasbruks hallen 
i Limhamn Sjöstad

Kirsebergs kulturhus, 
Dalhemsgatan, 
 

KURSSTART

2020-09-02

2020-09-02

2020-09-09

2020-09-10

2020-09-03

2020-09-03

2020-09-03

2020-09-10

2020-09-10

17:00

Lilla Konstskolan 
   fr. 7 år
kl. 17.30-18.20
(kurs nr 1005)

Teater   Mini 6-9  år
(kurs nr 1017)
    

Musikalskola fr. 10-16 år
(kurs nr  1070)
kl. 
17.00-18.50

 Teater Kids  fr.  7-10 år
(kurs nr 1018)

Barndans 
 4-6 år

(kurs nr 1028)

Disco   Dance Kids  6-9 år
(Kurs nr 1041)

Lilla konstskolan 7-10 år
(kurs nr 1006)

HipHop   Kids 6-9 år
(kurs nr 1038)

Konst- & Målarskola fr. 10 år, 
kl. 17.30-18.50
(kurs nr 1015)

18:00

 

Teaterskola   9-15 år
kl.  18.00-19.20
(kurs nr 1020)

 

Teaterskola
10-16 år

kl.  18.00-19.20
(kurs nr 1023)

Dance  Kids     6-9 år
(kurs nr 1044)

Dance   Fusion 9-12 år
(Kurs nr. 1055)

Tecknings-skola
 fr. 10 år

  (kurs nr 1013)
kl.  18.00-19.20

Streetdance  fr.  9-11 år
(kurs nr 1047)


19:00

Konst- & Målarskola fr 10 år, 
kl. 18.30-19.50 
(kurs nr 1009)

 

 

 

Balett, Modern & Jazzdans
fr. 12-18 år

 (kurs nr 1059)

Dance Mix, Show & Street fr. 12-18 år
(Kurs nr. 1066)

 

Streetdance fr.  12-18 år och uppåt
(kurs nr 1057)

 Teckningskola  

fr. 13-19 år
(kurs nr 1011)
kl. 19.00-20.20

20.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 



LÖRDAG

LÖRDAG

LÖRDAG

LÖRDAG

LÖRDAG

LÖRDAG

LÖRDAG

LÖRDAG

KLOCKA

Dammfri Danssal
Ribevägen 15/17
)

Ungdomens hus N. Skolgatan 10 B, sal Tea/Barbro

Ungdomens hus N. Skolgatan 10 B, sal 9

Aktiv Ungdom 
Ateljé, Torpgatan 21

Ungdomens hus, Torpgatan 21

Glasbruks hallen 
i Limhamn Sjöstad

Kirsebergs Kulturhus, Dalhemsgatan, Ringstasalen

Sundsbro-hallen Bunkeflostrand

KURS
    START

2020-09-05

2020-09-05

2020-09-05

2020-09-05

2020-09-05

2020-09-12

2020-09-12

2020-09-12

10:00

Barndans   fr 4 år
(kurs nr  1029)

Teater  Mini
6-8 år

(kurs nr 1016)

 

Mini Konstskola 5-7 år
(kurs nr 1001)

Barndans 
fr 4-6 år

(kurs nr 1030)

Barndans /HipHop Mini
 5-7 år

(kurs nr 1071)

 

 

11:00

Dance  Kids
 6-9 år 

(kurs nr  1048)

 Teater Kids    8-10 år
(kurs nr 1019)

Disco Dance  Kids
6-9 år

(kurs nr 1040)
 

Lilla  Konstskolan 7-10 år
(kurs nr 1003)

HipHop   Mini
fr. 5-7 år

(kurs nr  1032)

Hiphop  Kids
7-9 år

(kurs nr  1072)
    

Latin Streetdance 
fr. 9-12 år

(kurs nr 1060)

Teater Mini 6-9 år
  kl. 11.10-12.00   (kurs nr 1067)

12:00

DansMix  -Jazz & Showdans 
    fr. 9-14 år

(kurs nr  1049)

Teaterskola
fr. 10-16 år

kl. 
12.15-13.45  
(kurs nr 1022)

Hiphop/Streetdance Mix   7-11 år
(kurs nr 1069)

Lilla   konstskola
7-10 år

 (kurs nr 1007)

Disco Dance Mix 9-12 år
(kurs nr  1053)

Streetdance 
9-12 år

 (kurs nr  1058)

    

Latin Streetdance 
fr. 12-18 år

 (kurs nr 1061)
    

 Teaterskola fr.  9-15 år
kl. 
12.10-13.30   
(kurs nr 1068)

13:00

Musikalskola
fr. 10-15 år

kl. 
13.10-15.00
(kurs nr 1026)

 

Musikalskola   7-10 år
 (kurs nr  1024)

 Teckning & målning fr. 10 år
kl. 
13.00-14.20 
(kurs nr 1010)

Disco Dance   Mix, fr. 12 år
(kurs nr  1062)


Latin Streetdance 
kids 6-9 år

(kurs nr 1050)


14:00



Musikalskola 10-15 år
kl. 
14.00-15.45
(kurs nr  1025)

Teckning & målning fr. 13-19 år
kl. 
14.30-15.50
(kurs nr 1012)





15.00

Sångträning 
för barn och unga









Med reservation för ändringar!